Jídelníček

9. února 2008 v 14:51 |  Morčátka
Čím morče krmit?
Seno
Seno je základ stravy. Vše ostatní je jen doplňkové krmivo, které je ale také důležité. Je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí mít vždy dostatečné množství, protože zajišťuje správné trávení potravy. Pozor na seno, které jde cítit plísní nebo je vlhké, takového sena se okamžitě zbavte. Raději zkontrolujte i seno z obchodu. Někteří dodavatelé, jak už jsem řekla, seno balí do barevných sáčků, aby byly špatně odhalitelné závady hned na první pohled. Taky by s sáčcích na seno měly být průdůchy, aby se seno nespařilo. Balíky bez průduchů nekupujte.
Vitamín C
Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže vytvářet vitamin C. Musí ho mít proto denně. Nedostatek vitamínu vede k onemocnění, snížení obranyschopnosti a k úhynu. Morče ho může dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody, které se prodávají speciálně pro morčata. Někdy jsou už v krmivu. Já přidávám Mišce do vody pár kapek citronu (pokud to budete zkoušet na svém morčeti, ujistěte se, zda morče neodmítá z napáječky pít, protože citron cítí). Zbytek vitamínů obstará ovoce a zelenina.
Zelená strava
Tráva je pro morče důležitá už z toho důvodu, že obsahuje vit. C a spousty dalších důležitých živin. Morče by mělo v létě mít dostatek trávy. Důležitou informací je fakt, že morče by mohlo dostat průjem při převádění na zelenou stravu po zimě.

Ovoce a zelenina
Ovoce a zeleninu omýváme a sledujeme, zda není chemicky ošetřená. Některé ovoce a zelenina mohou být protřísněny trusem ptáků nebo jiných živočichů. Tak může morče Vám může onemocnět. Nedávejte morčátku jídlo rovnou z lednice. Nechejte ho zteplat na pokojovou teplotu. Morčata jsou náchylná na nachlazení. V zimních měsících zvyšujte dávky zeleniny, ale nepřežeňte to, jinak by mohlo morče dostat průjem.
Zajímavé je, že každé morčátko má raději něco jiného.Ze zeleniny můžou okurek, papriku, rajče, rajče, mrkev, meloun (meloun je plodová zelenina, nikoli ovoce!!), květák, řepa, mladé klasy pšenice (bez postřiků), celer ...Z ovoce můžou kiwi, mandarinky i grep, švestky, jahody, maliny, ostružiny, banány, hrozny ... ale ne každé morčátko to má rádo.
Méně vhodné ovoce a zelenina
Petržel (malé množství, já dávám o velikosti nehtu na palci). Miška ji má ráda, ale já s ní raději šetřím, protože po ní prdí.

Pozor na všechny saláty a zelí, doporučuje se dávat jen jeden list kvůli nadýmání.
S exotickým ovocem také opatrně (mandarinka, pomeranč, citron, ananas, ...). Některým morčátkům způsobují průjem
Pozor na ořechy a jiné podobné (kokos, ...) jsou příliš tučné.
Naprosto nevhodné ovoce a zelenina
Fazolové lusky (můžou být i smrtelné)
syrové brambory
kapusta
jedovaté rostliny (trháme jen rostliny, které známe)
Se vším, co může nadýmat velmi opatrně.

Moje morče baští

Obrazek
Adámek
milujenesnáší
zeleninaokurek, červ. papriku-
ovocejablko, hruška-
Nikdy
Nepodáváme zeleninu shnilou, oschlou nebo napadenou plýsní či jinou havětí!! To platí i o seně či čerstvé trávě, která obsahuje dostatek vitamínu C, ale nesmí být moc mladá, zvadlá, mokrá - tím můžete morčátko zabít. Pozor na papriky. Nepodávejte morčeti papriku, která je pálivá.

Pamlsky
malilnký kousek sušenky (bez náplně!!)
oblízat lžíci od bílého jogurtu
trošku ovocného džusu zředěného s vodou (nevím jestli to víte, ale džus je ve 100 % nebezpečný a mají si ho ředit i lidé)
piškot
bonbóny pro morčata, které jim vždy nemusí šmakovat

Denní jídelníček
Věk
suchá směs s vitamíny
zelenina a ovoce (umytá!!)
celaskon
seno a voda
méně než 3 měsíce
3 x denně 10 g
20 g
20 mg (ale jen jednou za 2 dny)
kolik sní a plná napáječka
3 - 8 měsíců
2 x denně 20 g
25 g při nemoci vitamíny
30 mg
3 x týdně
kolik sní a plná napáječka
8 měsíců - 3 roky
2 x denně
20 g
30 g 2 x denně (šetříme okurkou a ledovým salátem. Hnojiva v nich obsažená můžou způsobovat zažívací potíže
30 g
2 - 3x týdně
kolik sní a plná napáječka

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.